METODIKA

TJ04000232-V3 – METODIKA PRO TESTOVÁNÍ A VALIDACI ČASOPROSTOROVÝCH PREDIKCÍ KOMFORTU OSOB

POPIS VÝSLEKDU

Metodika je koncipovaná, jako komplexní strukturovaný soupis poznatků a zkušeností interpretující jednotlivé fáze přípravy (výběr základních úlohy, tvorba datasetů, databáze), ověřování (modelů, algoritmů, volený přístup), tak i samotného užívání (databáze, software) při tvorbě časoprostorových predikcí komfortu osob.

 

OBECNÁ CHARAKTERISTIKA

Vytvořená metodika se zabývá postupem tvorby modelu pro časoprostorové predikce komfortu na umělých datech ze simulací numerických modelů pohybu osob.

 

 

ÚŽITÍ METODIKY

Metodika je strukturovaná do sedmi kapitol tak, že čtenáře postupně provede celým průběhem procesu vývoje softwaru pro predikci komfortu od tvorby trénovacích a testovacích dat až po sestavení výsledného softwaru.

Tento postup nabízí efektivní řešení, jak vytvořit funkční predikční model na bázi neuronových sítí pro sadu tzv. „základních úloh“ a eliminovat tak čas a náklady spojené s nutností tvorby simulací numerického modelu v mnoha variacích v reálném čase, při ověřování stavby (ať už v přípravné projekční fázi či provozních úpravách).

Metodika je určena všem výzkumným týmům, osobám zabývající se predikcemi a inženýrům z praxe, kteří chtějí pro svou práci používat právě časoprostorové predikce, jejich testování a validaci, tak jak tomu bylo i v tomto projektu TJ04000232 – Efektivní časoprostorové predikce s využitím metod strojového učení primárně pro určování komfortu, ale i z globálního hlediska pro jiná zaměření.

Uživatel by měl disponovat základním povědomím o numerických modelech pohybu osob, základní znalosti o strojovém učení a práci s databázemi. Metodika seznamuje uživatele s jednotlivými fázemi procesu časoprostorových predikcí komfortu osob a jejich dílčími procesy

PODKLADY

Všechny zmiňované podklady uváděné v metodice, pro práci s ní a i samotná metodika, jsou uvedeny na stránkách projektu https://espred.fce.vutbr.cz/, kde jsou volně ke stažení.